E-SHOP

Co je to mokré a suché podlahové topení?

Při rozhodování o tom, jaké podlahové topení si pořídíte, je nutné zvážit vstupní náklady, efektivitu a samotný provoz i údržbu. V základě si můžete vybrat mezi suchým a mokrým provedením. Nedá se tak snadno říci, které z nich je lepší… Až při porovnání jejich parametrů si můžete skutečně říci: “Tohle je pro mě to pravé.” Teplovodní topení a přece je mokré nebo suché

Funguje na bázi teplé vody, která v podlaze proudí trubkami. Teplovodní typ vytápění lze rozdělit dle druhu pokládky – suchý nebo mokrý. Jde o ideální volbu, pokud máte jiný než elektrický kotel. Teplovodní topení lze připojit i k jiným (např. obnovitelným) zdrojům jako jsou tepelná čerpadla, teplovzdušné krby a podobně. Zároveň má výrazně nižší obstarávací náklady než elektrický vytápěcí systém. A samozřejmě i provozní náklady, protože topení s podporou alternativních zdrojů je výhodnější než čistě elektrické. Zda se rozhodnete pro mokrý nebo suchý typ pokládky, to už záleží jen na vás. Každý má svá pozitiva i negativa.

Mokré vytápění se zalévá

Pokud se rozhodnete pro mokré podlahové topení, budete na podkladový beton pokládat hydroizolaci. Na ni přijde izolační fólie a podklad pro podlahové topení. Trubky na systémové desce jsou pevně zafixované. Během mokrého procesu se trubky zalévají potěrem z betonu nebo anhydritu. Doporučená minimální tloušťka anhydritového potěru je 55 mm, betonového 65 mm. Na beton se následně vylévá nivelační potěr, který podlahu vyrovná. Nakonec se pokládá podlahová krytina.

Výhody oproti suchému podlahovému topení
 • Vyšší tepelná vodivost
 • Lepší teplotní setrvačnost
 • Nižší vstupní investice
 • Výhodná cena, vysoká popularita

Jde o ideální typ topení do novostaveb nebo nově rekonstruovaných domů. První věcí, která vás na tomto systému upoutá, je nízká cena. Je cenově mnohem atraktivnější než suché podlahové topení. I proto patří tento způsob k nejčastěji používaným v našich domácnostech. Teplovodní trubky navíc můžete používat během celého roku. V zimě koluje tímto systémem teplá voda, v létě jím může protékat studená voda, takže místo ohřívání bude příjemně chladit.

Suchý systém je více ekonomický

Jeho náklady na instalaci jsou vyšší než u mokrého procesu, ale celkový provoz je více ekonomický. Pokládka tohoto typu je jednoduchá a rychlá. Nic nezaléváte ani nemícháte. Profilová deska je nízká a po jejím položení se musí rozložit plechy na rozvod tepla, do kterých se upevní trubky. Na ně nasadíte oddělovací fólii, na kterou přijde pouze roznášecí vrstva a podlaha. Výhody suchého podlahového topení

 • Topit můžete ihned.
 • Nižší hmotnost.
 • Dojde rychleji ke změně teploty.
 • Jednodušší montáž.
 • Nízká konstrukční výška podlahy, jen 55 mm.
 • Stavebnicový systém montáže.
 • Nevyžaduje specializované technologie ani těžké technologie na zpracování.

ATTP - Podlahové vytápení

+420 725 955 890

info@attp.cz

Děkujeme za zaslání formuláře.
Nepodařilo se odeslat formulář.

Whatsapp

Komunikujeme i přes Whatsapp

+420725955890

FaceBook

Na FaceBooku jsme také

facebook

Google

I na Googlu nás vždy najdete

Google